Procentu likmes kredītiem

Izplatītākie kredīta veidi šķiet hipotekārais, patēriņa un ātrais kredīts. Protams, pastāv arī citi kredīti, piemēram, studiju kredīts, overdrafts, studējošā kredīts un citi, taču šie trīs būtu visvairāk izplatītie. Šajā rakstā īsi apskatīsim izplatītākos kredīta veidus un ar tiem saistītās kredītu likmes.

Hipotekārais kredīts

Hipotekārais kredīta izmaksas ir atkarīgas no starpbanku aizņemšanās likmju svārstībām. Tas ir visizdevīgākais kredīts, kura gada procentu likme pašlaik ir vidēji 3,36% (Dienas bizness dati). Hipotekāro kredītu izsniedz uz līdz pat 40 gadiem, kas nozīmē, ka cilvēki hipotekāro kredītu reizēm maksā vairāk par pusi sava mūža. Jāmin, ka pašlaik Latvijas banku aizņemšanās līmeņi, no kuriem atkarīgas hipotekāro kredītu likmes, ir rekordzemi, tādēļ hipotekārie kredīti tiek reti piedāvāti ar fiksētu procentu likmi, un tuvākajā laikā gaidāma procentu celšanās.

Patēriņa kredīts

Patēriņa kredīts ir īsāka termiņa kredīts, parasti summā līdz 10 000 eiro, bet dažkārt bankas izsniedz arī kredītu apmērā līdz 15 000 eiro. Patēriņa kredīts ir pieejams termiņā līdz 120 mēnešiem, taču parasti to aizņemas uz īsāku laika periodu. Tā procentu likmes bankās svārstās no 16-30%. Tas pieejams kā pie banku, tā nebanku kredītdevējiem, pie pēdējiem – dārgāk; bankas gan pieprasa kredīta noslēgšanas maksu, kas šo starpību samazina, it sevišķi, kad runa ir par mazākām summām.

Ātrais kredīts

Ātrais kredīts ir visīsākā termiņa kredīts, kuru tīri teorētiski varat aizņemties pat uz 1 dienu (to darīt gan nav racionāla pamata). Tas parasti pieejams summā līdz 400-500 eiro, taču daži aizdevēji aizdod arī lielākas summas (piemēram, Credit24.lv). Ātrais kredīts ir dārgs kredīts, taču tā izmaksas palīdz novērst dažādas kredītdevēju akcijas, piemēram, pirmo aizdevumu piedāvājot bez maksas.

Ātrā kredītu likmes, ja neņem vērā akcijas un to, ka aizņemas tikai uz vienu mēnesi, ir apmēram 200% robežās. Tātad, piemēram, aizņemoties 300 eiro uz mēnesi, var nākties atmaksāt 330 eiro.

Post Navigation